Zenék szülők köszöntésére a polgári szertartáson

Szülőköszöntés az esküvő egyik legszebb mozzanata. A képen örömapa: Steve Martin
Magyarországon kb. 4 ismert dal van, amivel a szülőket köszöntik az óvodai anyák napjától a temetésig (közben ballagások, esküvő, évfordulók, születésnapok).
Persze jól bevált recept: egyszerű, közérthető szöveg, mindenki ismeri, érti. Pavlovi reflex módjára indítja be a meghatódást.
Miért is van ez?
Amit itt fogsz olvasni, nagyon kevés szó esik más esküvői blogokon: Mindenhol leginkább a külsőség, a pénzen megvehető szolgáltatásokról regélnek.

OK. Én híve vagyok az érzelmeknek. A fene bánja a sminket. Ne a smink mutassa meg, vagy takarja el, mennyire szeretünk valakit. (Inkább válassz olyan sminket és sminkest, aki ebben a legjobban és legszakszerűbben tud segíteni! – hopp, most belefutottam én is egy szolgáltatóba, bocs.)
Mikor máskor boruljon ünnepi szívvel az ember a saját anyja, apja, nagyszülei nyakába, ha nem a saját esküvőjén? Persze, ha élnek még.
Ha sírni kell, hát sírni kell. Pont ez különböztet meg bennünket egy őzikétől, egy papagájtól, egy varánusz gyíktól, vagy egy emberszabású majomtól. (lehet, hogy mástól is, más is, de arra bővebben nem térek ki. Hm, pedig van még tárhely…)
A kísérő zenék előnye, hogy a megindító látvány mellé a zenék segítik felszabadítani a jelenlévőkben a belül tülekedő feszültséget, gátlásokat, tolongó furcsa gondolatokat. Koncentrálja a násznép figyelmét. Megtisztít mindenkit a zene hömpölygő ereje, és együttérzésre, azonos szívdobbanásra ösztökél. Mi más is kell egy esküvői szertartásra, hogy az emberek egyfélét gondoljanak, egyfélét érezzenek, igazán közös élménnyel gondoljanak majd vissza az esküvőtökre.
2 eset van tehát a szülők megörvendeztetésére, a násznép lelkének megmozgatására:
1. “Hagyományos” szülőköszöntő zenék
Kiválasztasz egyet a mindenképpen sírásra gerjesztő, buzdító, anyám-apám-köszönöm-néked-hogy-felneveltél-dalok közül, ami természetesen tökéletes választás. A “köszönöm”-nek 1000 változatát ismerjük, 1000-féle képpen lehet megköszönni valamit, de ne felejtsük, a legtisztább, és legegyszerűbb ennyi: köszönöm.
Ezért véletlenül sem ítéljük el (én sem!) ezt a formát, ezeket a dalokat. Mindenki számára egyértelmű, miért hallják ezt a dalt, miről szól, mit üzen.
A szülők boldogan és büszkén fognak meghatódni. Még ha előre ki is köti valamelyik kategorikusan, hogy márpedig nem fog sírni.

2. Új zenék szülők köszöntésére
Rugaszkodj el a megszokástól, és válassz valami más dalt! De mi alapon, ugye?
Lövése se lesz senkinek, hogy miért indult el éppen az Paul Simon-dal. De 2, illetve 4 embernek azonnal a szívén talál.
Gondold csak el, mi lenne, ha valaki meglepne egy számodra kedves dallal jártodban-keltedben! Sétálsz Ha a körúton, megállsz egy pillanatra, hogy megbizonyosodj róla, valóban a kedvenc dalodat, előadódat, filmzenédet hallod-e. A felismerés pedig boldoggá tesz. Milyen jó még ezzel a dallal a fülben, szívben sétálva menni tovább!
Indulj el ezen az úton az ötletelésben!
Tudd meg, milyen zenéket hallgatnak, hallgattak szívesen a szüleitek! Derítsd ki, mi szólt a randijukon, az esküvőjükön, a nagy bulikban. Nézd meg, melyik a legkopottabb bakelitlemezük, kazijuk! 🙂
Válassz zenét a kedvenceik közül. Lehet, hogy sikerül olyat találni, ami mindkét szülőpárosnak kedves lehet.
A szüleid korosztálya rajongott az ABBA, Piramis, Bee Gees, Rolling Stones, Beatles, Scorpions, Police, Dire Straits, Beatrice… zenekarokért.
Ha szeretik a komolyzenét, akkor bátran told be nekik Bachot, Mozartot, Csajkovszkijt – amit szeretnek!
Az anyakönyvvezetőnek, szertartásvezetőnek is elmondhatod a megszólaló dal történetét, hátha bele tudja szőni a szülőköszöntés szövegének utolsó soraiba.
Szülőköszöntő zenék esküvőre (lejátszási lista)
Ez a lista abban segít neked, hogy elindítsa a fantáziádat a válogatásban.
Vannak zenék, amelyeknek csak a “belseje” lesz pont odaillő.
Az egész számot tutira nem fogjátok tudni lejátszani. Végig is unnánk mindannyian.
A megélt szülőköszöntés a lényeg. A zene csupán katalizátor.
Ne feledd, abban a pillanatban úgyis csak rád és a párodra fog figyelni mindegyik szülő!
Legyen rá gondod, hogy nézz mélyen a szemükbe (de ne hajolj a hajukba), öleld meg őket nagyon, addig, ameddig csak jól esik.
Ne siess. Most sem. Ez a legfontosabb: a figyelmes és megélt szülőköszöntés.
Nincs az a zene, ami kárpótolná a kapkodást, esetlenséget.
Legyél jelen, éld meg! Azon a napon az lesz a legnagyobb ajándék a szüleid számára.
Nekünk is mérhetetlen ajándék, akik jelen lehetünk 2-3 generáció megindító szeretetének.
Ceremóniamesterként minden párt “kiképzek” előre, hogyan adja át a szülőköszöntő ajándékot, milyen sorrendben, hogy a pillanat/jelenet is méltóságos és szép legyen, és az esküvői fotós/cinematográfus is meg tudja örökíteni emlékül.
Megfelelő hangosítás nélkül fölösleges a zene az esküvőn is!
Ha nem jut el a zene (és az anyakönyvvezető, vagy szertartásvezető hangja) a leghátsó sorokba is, akkor olyan, mintha nem is készültél volna semmivel.
A távol játszódó némafilmet hamar elunják az emberek, lemondanak a szertartás részvételéről, fölöslegesnek érzik a meghívást, a nagy utazást, a korai érkezést. Talán csak tiszteletből nem kezdenek el FB-ozni, vagy Angry Birds-özni. Meg az illem is valami ilyet kíván.

Ha nem szeretnéd a vendégeidet elveszíteni, ha szeretnéd, hogy veled együtt megéljék a szertartást pontosan úgy, ahogyan azt te dramaturgiailag elképzelted, akkor feltétlenül kérdezz rá a hangosításra. Ha nem tartod elégségesnek, akkor gondoskodj róla te magad! Hívj profit, kérj meg hozzáértő embert!
Elölről induljon a szülőköszöntő zene, vagy csapjon bele a lecsóba?
Itt is van 2 lehetőség. Amikor az anyakönyvvezető az esketést követően (megvolt a bevonulás, a fogadalmak IGEN-IGEN esetleg még szöveges formában, aláírás) rátér a szülők méltatására, akkor elindulhat halkan a zene. Hacsak nem az anyakönyvvezető, vagy szertartásvezető külön nem köti ki, hogy zenei aláfestés nélkül szeretne beszélni.
Ha a szövegét befejezte, akkor fel lehet tekerni a hangerőt,
hadd mosson át mindenkit a zene. Sokszor esett már úgy, hogy a zenei intro végére, vagy a felerősödő refrénre hagyta abba pont a szöveget, és adta magát hangulat.
A másik eset, amikor csakis a beszéd befejeztével indul a zene. Ilyenkor nem fontos elölről, vagy nagyon halkan indítani a zenét, rögtön jöhet az a rész, ami zeneileg a lényeg, a hírvivő, a legismertebb, leghatásosabb rész. Az esetben a zenét te magad vágd meg, és a egy kis fade-in-t tegyél rá, hogy ne robbantsa szét a pillanatot.
Küldd el a linket, vagy oszd meg ismerősödnek, hogy neki is emlékezetes legyen a szülőköszöntés a polgári szertartáson!
Üdv, Huba
Credit: Forgács Gábor