A boldogságkapu jelentése

A boldogságkapu jelentése sokaknak rejtély marad, pedig szívesen átlépnek alatta az esküvőn.
A boldogságkapu kapuk romantikus változata
Honnan is ered a kapu, és annak mi a szerepe?
A várkapu valamely várnak rendszerint nagy, széles kapuja, amelyen a várfalakon belülre vagy a vár épületébe lehet jutni. (forrás: Arcanum)
Majd csak később jelentek meg a váron belüli porták egyszerűbb kapui, kapuzatai, sőt a hatalmas templomok kapui.
A várak, illetve városok a különböző égtájak, vagy más nagyobb városok felé kapukat emeltek, irányt mutatva a távozónak, és fogadást biztosítva az érkezőnek, zarándoknak.
A kapukon megjelentek a szimbolikus figurák, jelképek, az ártó szellemeket kiűzendő.
A keresztény kultúrkörben pedig megszemélyesíthető és könnyűszerrel beazonosítható a kapu: “Én vagyok a kapu. Aki rajtam keresztül megy be, üdvözül.” (János, 10,9)
Kultikus kapuk: Jeruzsálem, Hannibál a kapuk előtt, Santiago de Compostella…

A boldogságkapu, csókkapu kialakulása
Most meg fogsz döbbenni, mi köze a mezőgazdaságnak az esküvői dekoráció egyik leglátványosabb eleméhez, a boldogságkapuhoz!
Képzeljünk el két szomszédos legelőt, birtokot, ami kerítéssel volt körbekerítve. Ahhoz, hogy egyikből a másikba át lehessen járni, szükségképpen építeni kellet egy kaput, viszont amolyan hibabiztosra, hogy a szabadon eresztett állatok ne tudjanak átmenni rajta.
Ennek a furmányos logikának az eredménye lett a csókkapu: egy lengő kapu, ami nyitott/zárt állásban is egy U, vagy V alakú kerítésdarabhoz kapcsolódik, ezzel mindig záró funkciót biztosítva a kapunak.
Naná, hogy itt találkoztak a szerelmesek, anélkül, hogy át kelljen menni a másik birtokára!
Idővel pedig kis emelvény, dekoráció is került rá, majd a boldogság legnagyobb ünnepére, az esküvőkre is meghívást kapott, kissé módosult formában.

A boldogságkapu jelentése napjainkban
A boldogságkapu 2 világot választ el egymástól, egy különös világba biztosít átjárást.
Tehát átjárás két állapot között, ami lehet
- az ismert és ismeretlen,
- a hiányos és teljes,
- a szegénység és gazdagság,
- a magány és család stb.
A boldogságkapu – gondolva a várkapuk útindító szerepére – elindít egy hosszú, immáron közös úton, amely a házasságkötés napján kitekeredik a talpunk alatt.
A boldogságkaput készítik fából, kovácsolt vasból, és természetesen létezik műanyagból is. Vintage esküvők régi ajtókerettel, ajtóval “helyettesítik”. (ld. kültéri esküvő boldogságkapuja)
Feltétlenül gondoskodni kell a felrúgás-, eldöntésbiztos rögzítéséről a talajhoz.
Elhelyezésekor figyelni kell arra, hogy ne takarja ki a szertartás jeleneteit, főszereplőit, az ifjú párt, családtagokat, és könnyű lehessen megközelíteni.
A szertartás menetébe úgy is be lehet illeszteni, hogy ezen keresztül vonul be/ki a pár, de ha a hely másképpen nem rendezhető, akkor a szertartást követően a pár “elzarándokol” a boldogságkapuhoz, hogy alatta megcsókolják egymást, és meg tudják örökíteni a jelenetet.
Credit: Zsuzsi és Tibi, Mráz Edina Mepho