Jegygyűrű: 3 hasznos tipp a kiválasztás előtt

A jegygyűrű a házasságkötés és az örök házasság szimbóluma. Kiválasztásakor gondosan érdemes eljárnod. Sok titok, izgalom, de legfőképpen az őszinteség és a szerelem veszi körül. 

A jegygyűrű rövid története

Ki hinné, hogy nem is olyan régi hagyomány a jegygyűrű viselete!

Régen jegykendőt hímzett és adott a lány, ha tetszett a fiúnak, aki a jegyesség alatt végig magánál tartotta. Szó nem volt még karikagyűrűről (de pörgős szó!).

Valamikor az 1800-as évek elején vált divattá, hagyománnyá Magyarországon, hogy gyűrűt adjanak egymásnak a szerelmesek. Ez volt a jegygyűrű, vagy eljegyzési gyűrű.

Szokás szerint a bal kéz gyűrűs ujjára húzták fel, mert úgy tartották, hogy annak az ujjnak erezete egyenes ágon közvetlenül a szívhez vezet, vagy onnan jön. Úgy tudom, hogy ezt anatómiailag mára már megcáfolták.

Ez azért volt fontos, mert az esküvőt követően átkerült a gyűrű a másik kézre. Ezek az apró jelek segítettek tájékozódni a nagyvilágban, szabad-e, esetleg mennyire szabad az illető nőszemély (hm).

A vagyonosodással természetesen a tehetősebbek kitalálták, hogy az esküvő alkalmával is elkápráztatják – ezúttal még pompásabb, még pazarabb (még drágább) – gyűrűvel a kedvesüket.

Az összetartozás jelképeként az esküvőn mindketten adnak egymásnak gyűrűt – akár a polgári szertartás, akár a templomi esküvő keretén belül.

Ilyenkor a jegygyűrű gyakran alapanyagául szolgál a házassági gyűrűnek (beolvasztják), vagy megtartják kísérőgyűrűnek.

Jegygyűrű anyaga, díszítése

Az első jegygyűrűk az előkelő világban aranyból készültek. Ma is hódít még az arany, azonban különféle ötvözetekkel gazdagítják az érthetően egyedire vágyó “különcködő” jegyespárok számára.

A jegygyűrűk anyaga

  • sárga arany
  • fehér arany
  • rozé arany

A legnépszerűbb díszítő kövek:

  • Cirkónia – nem ásványi, hanem szintetikus, viszont gyémántot lehet vele helyettesíteni (pont velem egyidős technológia 😉 )
  • Brill – érdekes módon ez nem az anyagot jelenti, hanem azt a fajta csiszolást, amivel a brilliáns gyémántot formázzák.
  • Zafír – különleges alumínium-oxid a korund, amely a vastól, titántól kékes színű
  • Rubin – szintén korund, az elszíneződést ici-pici króm szennyeződéstől pirosas lesz, értéke pedig attól magasabb, hogy ritkábban fordul elő a természetben
  • Smaragd – zöld színű berillium-alumínium-szilikát (a párodat ne terheld majd ezzel, elég lesz neki a kérdésed!)
  • Opál – ránézésre üveg és gyanta hatású, sok féle színben előforduló kő
  • Gyémánt – a legértékesebb és legkeményebb kő a Földön. Nem kell aggódni, hogy megkarcolódik (csak ha más gyémántokkal hempergőzik, gurgulázik).

A jegygyűrű árakról tudni érdemes

Ha beszalad az ember egy nagy bevásárlóközpontba, vagy felpattan egy online karikagyűrű oldalra, biztosan talál legegyszerűbb, “néhány karátos arany”-ból készített gyűrűt már 40.000 Ft-tól.

Az eljegyzési gyűrűk mindig egyszerűbbek, karcsúbbak, hiszen rövidebb időtartamra szólnak.

Ahhoz, hogy valamilyen követ is tegyenek bele, ahhoz megfelelő szélességűnek kell lennie. A legegyszerűbb változat az egyköves, úgynevezett szoliter gyűrű.

És így aztán a márkától, karáttól, a kövektől, kövek számától, mérettől (szélesség, vastagság, ujjvastagság, avagy kerület) függően szépen rohamléptékben emelkednek a jegygyűrű árak.

Az egyedi tervezésű gyűrűk azért (sokkal) drágábbak, mert a tervezési költség, a gyűrűöntéshez a formakészítés (klisé), a megmunkálási költségek nem oszthatók szét a sorozatban készült termékeken, hanem mind azt az egyetlen egy jegygyűrűt terheli. Nyilván meg is éri, mert akkor valóban egyedi, különleges és pont olyan lesz, amilyet szeretnétek.

Egyszerűen nincs lehetetlen! Bármilyen formára csavarható, alakítható, ötvözhető, faragható, véshető a gyűrű. Fantasztikus! Mind-mind kiváló ötvös mestermunka.

Az egészen visszafogott extra kéréseknek megfelelően is könnyen elérhető a 200.000 Ft/gyűrű, a gyémánt berakásúak pedig valahol 400.000 Ft-nál kezdődnek.

Íme a 3 hasznos tipp, mielőtt a jegygyűrűt kiválasztanád

  1. A méret meghatározásához csenj el egy használatos gyűrűt (mérd meg az átmérőjét, nyomd gyurmába, rajzold körbe a belsejét hegyes ceruzával), vagy próbáld valamihez viszonyítva meghatározni az ujjméretet (játszva rajzoljátok körbe a kezeket, csináljatok tenyérlenyomatos festékes képet, csináljatok híres emberekhez képest gipszlenyomatot a kezetekről stb.).
  2. Sose az árát nézd a jegygyűrűnek, hogy minél drágábbat vegyél, hanem előbb próbáld eltalálni a szerelmed stílusát, egyéniségét. Lehet, hogy egy jó kép is segíthet, és el tudsz beszélgetni a gyűrűkészítővel, a szalon tulajdonosával, eladójával. Lehet, hogy a legjobb barátnő is tud segíteni a kiválasztásban. Vigyázz, adósságba véletlenül se keveredj egy gyűrű miatt!
  3. A jegygyűrűnek nem szabad tolakodónak lenni. Értékes, elegáns, ragyogóan kedves és egyben szerény legyen, de fejezze ki a rajongásodat, érzésedet és érintse meg párod szívét! Hidd el, az őszinte szavaid, tekinteted és cselekedeted fogja az egészet felértékelni.

Credit: Virág, Gyuri, Szalay Mona