Lakodalom menete
Tájegységenként más és más a lakodalom menete, de főbb vonalakban természetesen megegyezik. Vidéken még ma is a megszokott menet szerint zajlik minden. Nézzük át, hogyan alakul. Ez alapján állítja össze a ceremóniamester is a forgatókönyvet.
Az 1 napos lakodalom menete:
- Készülődés
- Vendégvárás
- Búcsú a szülői háztól (ceremóniamesteres lagzikon egyre ritkább)
- Kikérés, virágcsere, búcsúztatás (ceremóniamesteres lagzikon egyre ritkább)
- Nászmenet (ceremóniamesteres lagzikon egyre ritkább)
- Szertartások
- Gratuláció, fotózkodás
- Párfotózás
- Érkezés a sátorhoz, étterembe
- Vacsora, ételek felvezetése
- Játékok, táncok
1. Lakodalom menete – Készülődés
Reggel a menyasszony, amikor felébred, vesz egy hatalmas fürdőt, alaposan megreggelizik – mert ki tudja, mikor tud legközelebb nyugodtan enni.
Megkezdődhet a cicomázkodás. Vagy ő megy a fodrászhoz és sminkeshez, vagy hozzá mennek házhoz. Én az utóbbit javasolom, mert a menyasszony szemszögéből ez a kényelmesebb, és miért ne a menyasszony kényelmét részesítsük ezen a napon előnyben?
Viszont ennek (is) megvan az a veszélye, hogy késve érkezik valamelyikőjük, akkor bizony az egész lakodalom menete felborulhat, a teljes napban csúszás van, és eltervezett későbbi programra nem jut – elégséges – idő.
A legnagyobb buli, ha a menyasszony számára legkedvesebb emberek segítenek a készülődésben, öltözködésben: édesanya, keresztanya, néhány barátnő.
Egyre nagyobb divat, hogy már a készülődésről is készüljenek esküvői képek. Éppen ezért érdemes a készülődést is egy rendezett, szép helyre szervezni, hogy ez is emelje az ünnep, a várakozás fényét, értékét, különlegességét.
A vőlegény pikk-pakk elkészül, vidéken mondjuk a fiús házban.
2. Lakodalom menete – Vendégvárás
A vendégeket szokás a fiú-/lányos házhoz, de ma már egyre inkább csak az étteremhez várni a lakodalom menetétől függően ebédre vagy “uzsonnára”.
Ha szűk körű a kikérés, vagy egyáltalán nincs is, akkor értelemszerűen az étteremhez, vagy az első szertartáshoz várják a vendégeket.
3. Lakodalom menete – Búcsú a szülői háztól
A vidéki lakodalmakban a szószóló még ma is sok helyen a ceremóniamester elődje. Ő hívja össze versikével a vendégeket, segít a ráhangolódásban, figyelemösszpontosításban, és mondja el a vőlegény helyett azokat az illendő köszöneteket, amelyek az együtt töltött évekért, a felnevelésért, támogatásért járnak.
Naná, hogy sírás-rívás várható, hiszen egy édesanyának a fiától búcsúzni az egyik legmeghatóbb pillanat a világon.
Itt sorakozik fel a vőlegény szűk családja (anya, apa, testvérek, nagyszülők, keresztszülő – ha fontos, legjobb barátok), és tőlük vesz jelképes búcsút.
Végszavaira a zenekar jelenlévő tagjai ún. tust húznak (pl. ta-ta-ta-dááááám), pontosan úgy, mint a Fábry Showderben, amikor Sándorunk egy jól sikerült poént megereszt.
A ceremóniamesterek többsége nem tartja ezt már feladatának.
4. Lakodalom menete – Kikérés, virágcsere, még egy búcsú
A fiús háztól zenekar kíséretével elindul a csapat a lányos házhoz, ahol az édesapától kérnek bebocsátást. Üres kézzel nem illik menni vendégségbe, ugye, ezért egy finom bort, kalácsot szoktak átadni neki.
A vendégekkel együtt gyakran még mindig éneklik a következő dalt:
“Nyisd ki babám az ajtót,
csendesen, mert meghallják a szomszédok!
Ha meghallják, hadd hallják!
Úgy is tudja már a világ:
Hogy én téged szeretlek,
Hogy én téged soha el nem feledlek.”
Persze az apa nem adja be rögtön a derekát, furmányos kérdésekkel teheti próbára a vőlegényt.
Mivel mindannyiunk érdeke, hogy lagzi legyen a napból, ezért a határeset is pozitív értékelés lesz 😉
A szószóló szép szavakkal megkéri az örömapát, vezesse elő a lányát, akit szeretne feleségül venni a vőlegény.
Ma már ritka, hogy a lányos háznál is, fiús háznál is felfogadnak 1-1 szószólót, és szópárbajba elegyednek, inkább csak 1 ember viszi az egész napot, és mint egy jó ügyvéd, képviseli mindkét fél érdekeit.
5. Lakodalom menete – Nászmenet
A vendégvárást vagy a kikérést követően a vendégek hosszú sorban vonulnak végig a falun, kisváros utcáin.
A templomba menet a sorrend többnyire a következőképpen alakul:
- koszorús lányok
- vőlegény és kísérője (vőlegény bal oldalt, kísérője jobb oldalt)
- menyasszony és kísérője (kísérő bal oldalt, menyasszony jobb oldalt)
- menyasszony szülei
- vőlegény szülei
- testvérek
- nagyszülők
- keresztszülők
- rokonok
- barátok
- zenekar
A templomból jövet a sorrend a következőképpen alakul:
- koszorús lányok
- ifjú pár (vőlegény bal oldalt, menyasszony jobb oldalt)
- többiek
A falu ilyenkor kiszalad a csinnadrattára, és még mindig sok helyen szokás megkínálni őket lakodalmas sütivel, vagy pogácsával, esetleg pálinkával.
Az egymástól nagyobb távolságokra lévő helyeket ma már autós menettel közelítik meg. Lehet dudálni ezerrel.
6. Lakodalom menete – Szertartások
A templomi esküvőről és a polgári szertartásról ezekben a cikkekben olvashatsz többet.
7. Lakodalom menete – Gratuláció, fotózkodás
A szertartásokat követő pillanatok a nagy feloldást jelentik az egész vendégseregnek. végre eljött az ideje, hogy a menyasszony és vőlegény közelébe férkőzve gratulálhassunk, jókívánságainkat, esetleg ajándékainkat átadjuk nekik.
A vacsorára nem tovább jövő vendégek számára lehetőséget kell biztosítani, hogy átadják ajándékaikat. Érdemes valakit megkérni, hogy ezeket az ifjú pártól vegye el, és tegye be az autóba, különben leroskad a kezük.
Ha már együtt vagyunk, egyetlen nagy csoportképet érdemes ellőni, hogy mindenki rajta legyen.
Ezt ott érdemes megcsinálni, ahol a legtöbben lesznek, vagy ahol szebb a környezet, a háttér, vagy a párnak fontosabb helyszín.
A lakodalom menete sokszor gazdagodik modern elemekkel, például csokordobás, harisnyakötő dobás, vagy a gyerekeknek plüssdobás.
Szintén praktikus itt megejteni az ún. kiscsoportos képeket is, tehát az egyes családok, barátok külön-külön fotózhatnak az ifjú párral. Hasznos nagy létszámnál egy családos lista, és név szerint, csoportonként szólítani őket. Ezzel gördülékenyebb lesz a fotózás, mindenki érzi, hogy majd sorra kerül, rá is számítunk.
8. Lakodalom menete – Párfotózás
Természetes igény, hogy megörökítsük a pár napját külön fotókkal is. Egymásra nézős, ölelős, csókolózós, vágyakozós, bohém, röhögős, ártatlan, mókás, trükkös, művészi, emlékezős, beállított, spontán képekre mindannyian vágyunk.
Minél több a vágy, annál több időre van szükség.
A többnapos lakodalom menetébe bármikor bármi belefér. Viszont az egynapos lakodalomnál csínján kell bánni az ötletekkel.
Egyre többen merik – nagyon helyesen! – másnapra tenni a kreatív fotózást, hogy ne legyenek távol a vendégektől, akiket pedig pont azért hívtak meg, hogy társaságukban legyenek. Sajnos illetlenség sokáig elhúzni a fotózkodást. A ceremóniamester egy darabig talán még elszórakoztatja a vendégeket, egy idő után unalmassá kezd válni, akármennyire nagyszerű is, hiszen nem miatta jöttek a vendégek.
9. Lakodalom menete – Érkezés a sátorhoz, étterembe
Megérkezéskor a pár gyakran kap feladatokat:
- sós kenyérbe kell harapni,
- tányért kell eltörni
- modernebb helyeken: szívet kivágni hatalmas lepedőből és rajta átlépni
- szlovákoknál pálinkás és vizes pohár közül egyet venni, és meginni
- kalácsot eltörni stb.
A vendégek az ültetési rend alapján helyet foglalhatnak, és a vacsorához, pohárköszöntőhöz készülnek el.
10. Lakodalom menete – vacsora, ételek felvezetése
A ceremóniamester köszönti a vendégeket, a családot és az ifjú párt. Egyes helyeken még a Himnuszt is eléneklik (a pár döntése, hogy legyen/lehet-e).
A ceremóniamester már nem rigmusokban, hagyományos régi, vagy saját maga által megírt versekkel mondja el köszöntőjét, vagy az ételek, fogások bemutatását. Kerüli a vicces, pajzán szöveget.
11. Lakodalom menete – játékok, táncok
Az esküvői játékokról, a menyasszonytáncról, vonatozásról itt tudsz olvasni.
Huba
Képek: Wégner Richárd, Huba (mobiltelefonnal)