Nászajándék lista – kell, vagy nem kell?

Nászajándék lista – biztos szükséges?

Ahogyan látom, a legtöbb pár önállósítja magát, megpróbál talpra állni, önerőből megvalósítani az életét. (Igaz, leginkább a saját párjaimra látok rá, és azok környezetére, barátaira, tehát a cikk nem reprezentatív felmérésen alapszik.)

Egyre inkább azt írják az esküvői meghívó szövegében, hogy nem kérnek ajándékot, inkább annak árát csomagolják be kisebb-nagyobb borítékba.

Ezzel a húzással sikerül elkerülni azt a régi hagyományt, hogy a családok ugyanazokat a hasznos kellékeket, berendezéseket, műszaki cikkeket vették meg a pár részére. Ekkor jött össze 3 ugyanolyan kenyérpirító, kettő egyforma porszívó stb.

Érthető volt ez is, hiszen akkoriban a ’80-as években indult el az a lehetőség, hogy újabb és több féle műszaki cikket lehetett már kapni a boltokban, vagy az országhatár mentén. Aki beszerezte a drága cuccot, büszkén ajándékozta a fiataloknak, holott magának sem volt még.

Ebben az időszakban volt rá kifejezetten szükség, hogy koordinálják az ajándékokat egy listával, amiben karakteresen és egyértelműen kikötötték, ha már kenyérpirító, akkor 1 darab, plíz.

Nászajándék lista – ki kezeli?

A nászajándék listát a legjobb barátra, édesanyára, esetleg a ceremóniamesterre bízták, akinél bejelentkeztek a rokonok, barátok, hogy “na, mire van szüksége a fiataloknak?” Ez a nászajándék lista egyben egy vállalási lista is volt, feljegyezték, hogy ki vállalja a beszerzését, és ezzel le is foglalták a lehetőséget, hogy más már ugyanazt ne hozzza.

A listából az is kiviláglott, milyen típusú, márkájú dolgokra gondoltak, így ha nem is a nászajándék listából, de az alapján is könnyebben lehetett kedvébe járni a jegyespárnak.

Ma már modern, online kívánságlisták (wishlist) is léteznek, amelyeket a vendégekkel könnyen meg lehet osztani.

Bátran írd rá a nászajándék listára, hogy kértek Hubadúr-dalt, és remek dal születik a sztoritokból a beküldők szemüvegén átszűrve.

Nászajándék lista – írjunk, ne írjunk?

Ha szükségetek van az elkövetkezendő együtt töltött években ezekre a dolgokra, írjatok listát.

Ha azt gondoljátok, a vendégek szívesen utána járnának a kívánt dolgoknak, írjatok listát.

Ha nem szeretnétek az ajándékként kért tárgyak beszerzésével bajlódni, és esetleg nem szeretnétek pénzgyűjtős menyasszonytáncot, akkor írjatok.

Ha inkább ti magatok szeretnétek eldönteni, mire költsétek a vendégek pénzbeli adományait, akkor ne írjatok.

Ha cikinek tartjátok, hogy megmondjátok előre, mit szeretnétek/akartok kapni, mintha követelős íze volna, akkor ne írjatok.

Ha írtok listát, ma már a típusát, márkáját is meg tudjátok írni, és ha azt kaptok, nem lesztek csalódottak semmi szín alatt.

A lista legyen indikatív, senki ne érezze kötelezőnek, hogy meg kell venni. Sugalljátok, hogy ha ajándékot szeretnél hozni, és nincs ötleted, ezeknek örülnénk.

Huba

Credit: Valeria Aksakova, Freepik