A polgári szertartás
A polgári szertartás: A családjogi törvény értelmében az anyakönyvvezető (és érdekes módon akár a jegyző és egyes hivatalnokok) előtt a pár 2 tanú jelenlétében érvényes házasságot köt. Ez az esküvő minimál.
Legalább 1 hónappal a kitűzött nap előtt kell bemenni okmányokkal az anyakönyvvezetőhöz, aki a házassági szándékot rögzíti, az esküvő napját véglegesíti. Ezt követően tart a “meggondolási, megfutamodási, megvilágosodási” idő.
Ha még mindig kitart a szándék – miért is ne tartana? -, akkor a fenti esküvő minimál szerint az anyakönyvvezető ellenőrzi az okmányokat, rákérdez, hogy akarod-e, akarod-e, szabad elhatározásból mondod-e, és akkor megállapítja, hogy házasok vagytok. Ott helyben az irodában. Aláírás, kézfogás, mehettek fagyizni.
Polgári szertartás menete vendégek jelenlétében
A polgári szertartás eleje teljesen ugyanúgy zajlik, mint az esküvő minimál, csupán lesz hozzá egy teátrális bevonulás. Megadjuk a módját: legyen nyitány, hangulat, látnivaló, izgalom, csodálhassunk benneteket egész alakos lépegetések során.
Maga az esketés ugyanolyan rövid, mintha csak 5-en lennétek a teremben, de hogy valami tartalmat is adjunk a jelenlévőknek, hogy ne érezzék hiábavalónak a hosszas utazás, ezért sok szép pillanattal gazdagítjuk a polgári szertartást. Így lesz a hossza 17-23 perc.
A polgári szertartás elemei
Az esküvő polgári szertartásának részei az alábbiak, melytől pontokban olykor eltérnek, sorrend változhat:
0. Adatellenőrzés
- Bevonulás a szertartásra
- Jelenlévők köszöntése
- Házassági nyilatkozatok: Igen-Igen!
- Fogadalmak
- Gyűrűhúzás
- Csók
- Aláírás
- Gyertyagyújtás/ homokszertartás/ lakatceremónia/ faültetés
- Pár köszöntése, életre szóló tanácsok
- Szülők köszöntése
- Vers/ének
- Házassági anyakönyvi kivonat átadása, hivatalos gratuláció
- Pezsgő
- Kivonulás, a polgári szertartás vége
+1 Gratuláció
Nézzük át részletesebben is:
0. Adatellenőrzés
Az anyakönyvvezető a polgári szertartás előtt valószínűleg negyed órával korábbi érkezést kér az irodájába, hogy leellenőrizhesse a tanúk és a ti személyi igazolványát, lakcímkártyáját. (volt már úgy, hogy barátunk tanúja nem ért át időben a városon, és a feleségem ugrott be tanúnak. Egyetlen egy kósza gondolat erejéig érdemes belegondolni, hogy kit kérsz föl ad hoc ilyen esetben.)
Zene: jó, ha már szól ezalatt valami. Szabadtéri szertartásnál is jó érzés zenével megtöltött térre érkezni. A várakozó zenék lehetnek szöveges, instrumentális, bármi, ami segíti az embereket kikapcsolni, ráhangolódni az érzelmes, vagy éppen bolondos pillanatokra.
1. Bevonulás a polgári szertartásra
A bevonulás olyan, mint a nyitány egy musicalben, operában, mint egy jó filmtrailer. Hangulatba hoz. Felkelti az érdeklődést. Jellemez.
Zene: A bevonuló zene legyen fenséges, vagy bohém, rátok jellemző, elegáns, vagy laza. Ahogyan ti szeretnétek. Szóljon nagyon!
2. Az anyakönyvvezető köszönti az egybegyűlteket
Az anyakönyvvezető kedvesen köszönti a családokat, barátokat, titeket. Meglehet, még a sztoritokból is beemel egy-két részletet, amitől igazán személyes lesz a polgári szertartás, és nem érzitek azt, hogy szállítószalagon ültök két másik esküvő között.
Zene: kellemes, ha az anyakönyvvezető beszéde alatt szól valami instrumentális zene (tehát nem énekel benne senki, nem vonja el a dal szövege a figyelmünket). Vigyázni kell az aláfestéssel, mert csak annyira szabad hangosítani, hogy az anyakönyvvezető szavai hallhatóak, érthetőek legyenek.
3. Házassági nyilatkozatok: Igen-Igen!
A köszöntés után kijelenti, hogy “a bemutatott dokumentumok alapján a megállapítom, a házasságkötésnek akadálya nincs”. Fel is teszi azokat a kérdéseket, amikre felállva és felváltva fogtok válaszolni.
Határozott Igennel, vagy Nemmel!
Bármi más, ami elsőként elhagyja a szátokat az Igen helyett, meghiúsítja az aznapi házasságkötést. Legközelebb majd hétfő után 1 hónap múlva lehet újra próbálkozni. De semmi pánik, a vacsora készül, az azért ne vesszen kárba… 😉
Szóval ebben a pillanatban nincs helye a tréfának: pl.
- háát,
- őőőő,
- is-is,
- naná,
- miazhogy,
- hogyismondjam…
Csak az első szóval kimondott IGEN-nel lehet továbblépni a házas családi állapotba, az össze többi kifejezés, szó = lépj vissza 8 mezőt, vagy a Start helyre.
Zene: Az igenek kimondására mindenképpen javaslom lehúzni a zenét, hogy mindenki tisztán és egyértelműen hallhassa a két legfontosabb szót, amiért odamentünk. Ez a legfőbb attrakció azon a héten. Hallani akarja mindenki.
Ne feledd, a polgári szertartás menete ettől a felsorolástól eltérhet.
4. Fogadalmak
Egyes anyakönyvvezetők, szertartásvezetők kérik, hogy mondjátok utánuk az általuk megírt fogadalom szövegét. Általában szépen megfogalmazott szövegek ezek.
Mégis azt tartom a legszebbnek és azt javasolom, írjátok meg ti magatok a másik felé a fogadalmaitokat.
Mi legyen benne? Csemegézz ezekből:
- miért szerettem beléd? hogyan indult, mit éreztem akkor, azóta és most?
- miért vagy fontos nekem?
- mit jelentesz nekem (ébren, álmosan, dühösen, fáradtan, amikor félek, amikor jó napom van, amikor pocsék napom van…)
- mit ígérek neked (beágyazok, egyszer megjavulok én ;), reggeli kávék, alábbhagyok az xxx-vel…)
A polgári szertartás egyik csúcspontja lehet, ha elég őszinték, nyitottak vagytok.
Zene: egymás felé fordulva ha mikrofonba mondjátok, vagy olvassátok, akkor jöhet valami lágy, inkább instrumentális zene alá. Ha nem mikrofonba mondjátok, akkor nem javaslom zenével elvonni a figyelmet. Szabad téren mindenképpen mikrofonba mondjátok!
5. Gyűrűhúzás
A gyűrű végtelenségéről szóló rövid értekezés után felhúzhatjátok a gyűrűt egymás ujjára.
Zene: amíg a beszéd zajlik, addig halkan, utána pedig kakaóra tekerve hadd szóljon.
6. Csók
Az előkészületekben, a szertartáson eddig felgyülemlett izgalmak csodálatos feloldása.
Zene: folytatódhat az előző, külön zenét nem érdemes rá választani, mert akkor 10 másodpercenként kéne zenét változtatni, és az nem olyan komfortos nézőként.
7. Aláírás
Semmi lényeges nem történik azon túl, hogy aláírjátok az okmányt – ezúttal már az új neveitekkel!
Zene: bármilyen nektek kedves zene megfelel, amit jól esik hallgatni. Jöhetnek a nagy ívű énekesek!
8. Gyertyagyújtás/ homokszertartás/ lakatceremónia/ faültetés
Az összetartozást, egybeolvadást, egy családdá érést, az értékek, vágyak, elvárások, szokások, tulajdonságok keveredését, a házasság szétválaszthatatlanságát, egységét látványosan szimbolizáló mini ceremóniák színesítik a szertartást.
Zene: lendületes, megható, bármilyen zene választható.
9. Pár köszöntése, életre szóló tanácsok
Az anyakönyvvezető, mint ahogyan a pap a jegyesoktatáson, ellát benneteket életviteli, házassági tanácsokkal. Meg vagyok győződve, hogy ezeket fel sem fogjuk ott az első 2 széken ülve, ezért érdemes lenne csak ezt a részt felvenni, és pár évenként lejátszani otthon. Sok nagy igazság elhangzik benne, és jó lenne rá emlékezni. (nekem könnyű, mert minden hétvégén megkapom az okítást ;))
Zene: csak módjával, inkább lágy aláfestő zene legyen!
10. Szülők köszöntése
Amikor rátérünk a szülők köszöntésére, válthat a zene halkan, de teljesedjen ki, amikor már csak az ölelések, ajándék átadások zajlanak.
Hogy mit köszönjünk meg a szüleinknek? Találsz erre ötleteket ezen a blogon.
Ha már lesz szülőköszöntő, miért ne legyen nagyi, meg tesóköszöntés is? Gondold át és valósítsd meg nyugodtan.
Ha egyikőtök valamelyik szülője sajnos nem él már, akkor róla is megemlékezhettek. Volt olyan szabadtéri polgári szertartás, ahol a pár egy pár lufit engedett fel a magasba, hogy szeretetüket, üzenetüket eljuttassák az égi családtagoknak.
Zene: Elsőrorban a szülőknek kedves zene szóljon!
11. Vers/ének
Szerintem bármikor belefér még egy 3 perces kis műsor, produkció, dal, vers, szabad szöveges köszöntő, sztori a szertartásba. Van, amikor a házasságkötő terem állandó tartozéka egy versmondó, vagy fuvolista/gitarista. El tudjátok majd dönteni a kínálatból, hogy kéritek, vagy nem kéritek, esetleg saját barát fogja magát produkálni a ti legnagyobb örömötökre. Érdemes időben felkérni valakit a vendégek közül, hogy színesítse a polgári szertartást valami élő előadással. Egészen más hangulata van az élő muzsikának, éneknek, ismerős által mondott versnek, szövegnek.
12. Házassági anyakönyvi kivonat átadása, hivatalos gratuláció
“Nincs más hátra, mint hogy átnyújtsam a Házassági Anyakönyvi kivonatot, és a magam és az Önkormányzat nevében elsőként gratuláljak önöknek a most megkötött házasságukhoz.”
Zene: innentől indulhat már valami jó zene, és jöhetnek egyre jobbak
13. Pezsgő
Ha szűk körben pezsgőztök, nagyon kulturált, ha nem csak a kört bezárva hörpintitek föl a pezsit, hanem kinyitva a kört, a vendégek felé is kacsintva azzal a gondolattal, hogy “nyugi, nemsokára ti is kaptok!”
Zene: folytatása az előzőnek…
14. Kivonulás
Ha a vendégek nem kapnak pezsgőt, az anyakönyvvezető kikísérhet karon fogva benneteket, vagy ti magatok sétáltok ki a vendégek között.
Zene: nagyon ütős, nagyon vidám, lendületes zenét javaslok ide.
+1 Gratuláció
Ha nem kell azonnal továbbmenni a templomhoz, vagy már túl vagytok az egyházi szertartáson, akkor jöhet a gratuláció.
Bízom benne, hogy összeállt most már a kép!
Üdv, Huba
Credit: Amy, Gareth, Grazmel Photography
Huba